I okna potřebují slušivé a praktické doplňky

Každý, kdo bydlí v domě či bytě s okny, uvažuje o doplňcích, které by zastínily, ochránily před pohledy zvenčí, nebo alespoň splnily dekorativní účel.
Hlavní rozdělení je podle toho, zda jsou instalované uvnitř nebo vně místnosti.
fialové závěsy
Vnější mohou být:
· Okenice, jsou obvykle dřevěné. Poskytují dokonalé zastínění před nežádoucím sluncem a dalšími povětrnostními vlivy, umocňují venkovský nebo historický styl staveb. Mohou být v různých barevných variantách a typech výplní.
· Předokenní rolety a žaluzie, obvykle jsou elektrické, nebo i na dálkové ovládání, je potřeba s nimi počítat již při stavbě či rekonstrukci. Poslední dobou jsou oblíbené pro svůj komfort.
· Markýzy, jsou méně efektní, tyto stříšky poskytují stín jen trochu a částečně brání dešti.
žalizie na okně
Vnitřní mohou být:
· Žaluzie horizontální, působí kancelářským dojmem, jsou omyvatelné, a v různých barevných provedení. Ovládání je mechanické nebo elektrické. I když jsou oblíbené pro svoji nízkou cenu a vyhovují i alergikům, narušují (podle feng-shui) svými ostrými hranami harmonii prostoru.
· Žaluzie vertikální, jsou obvykle z nemačkavé tkaniny, mohou být i vzorované. Hodí se do většiny typů interiérů, ale jejich údržba je složitější, a i jejich funkce není dokonalá, úhel zastínění je potřeba natáčet podle toho, jak se pohybuje slunce.
· Rolety, dají se rozdělit na dekorativní, které zastíní, ale i dovolí prostup světlu, a jsou obvykle krásně vzorované. Zatemňující rolety se používají hlavně do dětských pokojů, nebo pro seniory, aby si mohli dopřát spánek ve tmě i za dne. Mají speciální světlu nepropustnou vrstvu.
· Nejznámější jsou závěsy, tyto nadčasové doplňky oken se vyrábí v různých barvách, materiálech a stylech. Nejvíce oblíbené jsou nařasené a volánové. Závěsy si může dle potřeby ušít každá šikovná žena či dívka, nebo jsou firmy, které je šijí na míru dle přání zákaznic.
· Posledním typem jsou záclony, jsou spíše dekorativní, protože nezabrání ani světlu, ani cizím zrakům nakouknout do místnosti zvenčí. Jsou opět z různých druhů tkanin, průsvitné nebo děrované, jednobarevné či se vzorem, ale nejčastěji bílé.